VIA IURIS: Elektráreň na Ipli má stavať firma prepojená na J. Brhela

23.04.2015 Bratislava

Bratislava 23. apríla (TASR) – Na Slovensku sa plánuje výstavba veľkej prečerpávacej vodnej elektrárne na rieke Ipeľ za 1,2 miliardy eur. Stavba by sa mala realizovať formou verejno-súkromného partnerstva (PPP). Občianske združenie Via Iuris na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave upozornilo, že Ministerstvo hospodárstva (MH) SR vydalo osvedčenie na jej výstavbu novozaloženej firme s personálnym prepojením na údajného mecenáša vládnej strany Smer-SD Jozefa Brhela.

Vodná elektráreň, ktorá bola v pláne už od konca 70. rokov 20. storočia, by mala mať výkon 560 MW. Predseda vlády Robert Fico (Smer-SD) podľa Via Iuris v posledných mesiacoch rokuje o zabezpečení investora. Naposledy o tomto zámere hovoril s čínskym premiérom Li Kche-čchiangom v decembri minulého roka. "Premiér Fico sa osobne angažuje pri zabezpečovaní súkromného investora na výstavbu tejto prečerpávacej vodnej elektrárne," uviedla advokátka združenia Zuzana Čaputová.

Predseda vlády sa koncom vlaňajška vyjadril, že projekt je v štádiu získania licencie v spolupráci jednej slovenskej firmy so spoločnosťou China Power. V januári vydal rezort hospodárstva osvedčenie na výstavbu elektrárne akciovej spoločnosti Hyco. Žiadna iná firma ním nedisponuje. "Firma vznikla iba v júni minulého roka, nemá žiadne skúsenosti s investíciami tohto typu a podľa účtovnej uzávierky za rok 2014 nemá ani žiadnych zamestnancov," priblížila Čaputová.

Skúsenosti nevyhnutné pre získanie osvedčenia preukázala spoločnosť Hyco prostredníctvom 66-% podielu vlastneného firmou DG-energy. Jej akcionármi sú Ladislav Lörinc a Stanislav Fuňa. Obaja sedia aj v predstavenstve firmy Pow-en, ktorá patrí do podnikateľskej skupiny Jozefa Brhela, a v orgánoch ďalších firiem s vplyvom tohto podnikateľa. Odborne spôsobilá osoba pre projekt vodnej elektrárne i ďalší ľudia angažujúci sa v činnosti Hyco sú podľa Via Iuris tiež napojení na Brhelove firmy. Všetky navyše sídlia na rovnakej bratislavskej adrese.

Čaputová zároveň spochybnila prínos takéhoto zariadenia pre štát. "Slovensko pre vlastné potreby elektráreň v takomto rozsahu v zásade nepotrebuje. Samotná stavba by mala svoje opodstatnenie pri menšom výkone vzhľadom na potreby, ktoré Slovensko má," tlmočila názory odborníkov. Podľa medializovaných informácií by sa mala elektrina v nej vyrobená zrejme vyvážať do Maďarska. "Zaregistrovali sme pochybnosti v súvislosti s poklesom dopytu po elektrickej energii v rámci eurozóny vzhľadom na zníženie jej cien," dodala.

Via Iuris preto považuje za potrebné, aby orgány činné v trestnom konaní dotiahli kauzy týkajúce sa financovania politických strán, čím by sa predišlo podobným podozreniam.

Rezort hospodárstva pre TASR reagoval, že osvedčenie môže dostať ktorákoľvek firma, ktorá splní podmienky a žiadosť spoločnosti Hyco ich spĺňala. "Samotná realizácia projektu je podmienená súhlasmi ďalších orgánov s pôsobnosťou v mieste výstavby. Ministerstvo neeviduje žiadnu ďalšiu žiadosť o osvedčenie pre investičný zámer v danej lokalite a ani v jej okolí," uviedol Michal Dzurjanin z komunikačného oddelenia MH SR.

Ako vysvetlil, zákon o energetike v danej veci nezakazuje možnosť vyhovieť žiadosti na rovnaký alebo obdobný investičný zámer. Osvedčenie je podľa neho len jedným z podkladov pre územné a stavebné konanie. "Osvedčuje, že projekt je v súlade s energetickou politikou a nedáva nikomu výhradné právo na realizáciu, respektíve výstavbu," uzavrel.

Štát podľa neho nebude nijako finančne participovať na projekte prečerpávacej vodnej elektrárne Ipeľ. "Štát sa v tomto prípade k ničomu nezaviazal. Negarantuje žiaden dlhoročný odber ani výkupnú cenu. Investičný zámer a jeho návratnosť je rizikom súkromného investora," dodal Dzurjanin.

Projekt nepatrí do podnikateľskej skupiny okolo Jozefa Brhela a bol by pre ňu extrémne rizikový, tvrdí hovorca skupiny Juraj Puchý. "Projekt nám nepatrí, nemáme oň záujem a keďže by pre našu skupinu bol extrémne rizikový, nebudeme sa oň uchádzať ani v budúcnosti," konštatoval v stanovisku Puchý. Nazdáva sa, že idea elektrárne na Ipli, známa v energetickom sektore už 30 rokov, zostane naďalej len v teoretickej rovine.
 

Vyberte región